Dr. MH KOREI

بهترین زمان برای تزریق بوتاکس

زیبایی و جذابیت ظاهری، خواسته‌ی بسیاری از افراد است. با گذر سن و یا برخی عوامل دیگر مثل عدم رسیدگی یا سختی‌های زندگی، پوست دچار چین‌وچروک می‌شود. پوست آیینه‌ی بدن و اولین عضوی است که دیگران با آن روبرو می‌شوند. زمانی که با یک نفر گفت‌وگو می‌کنید، ابتدا او متوجه پوست شما و جوش یا چروک‌های روی آن می‌شود. همه دوست دارند پوستی صاف و یک‌دست داشته باشند.
این امر هم به اعتمادبه‌نفس افراد کمک می‌کند و هم باعث زیبایی می‌شود. تزریق بوتاکس یکی از روش‌های معمول برای از بین بردن چین‌وچروک صورت است. در این مقاله بهترین زمان تزریق بوتاکس و برخی انواع آن را برای شما شرح می‌دهیم. با ما همراه شوید.

کاربردهای مختلف تزریق بوتاکس

رایج‌ترین کاربرد تزریق بوتاکس که بین مردم جا افتاده است، زیبایی و از بین بردن چین‌وچروک است. حقیقت این است که مضاف بر زیبایی، بوتاکس کاربرد درمانی نیز دارد. یکی از بیماری‌هایی که این روزها بسیار رواج یافته میگرن است. با تزریق بوتاکس می‌توان اعصابی که باعث درد میگرن می‌شوند را فلج کرد و از این درد طاقت‌فرسا رها شد. بوتاکس برای افرادی که تعریق بیش از حد دارند نیز مناسب است؛ زیرا با تزریق بوتاکس به زیر بغل، می‌توان عرق‌کردن را کنترل کرد. فلج صورت، عدم قرینگی صورت، مثانه‌ی پرکار و بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز با بوتاکس قابل‌کنترل هستند.

بهترین زمان برای تزریق بوتاکس

در واقع نمی‌توان سن خاصی را برای بوتاکس کردن مشخص کرد. زمانی که شاهد برخی چین‌وچروک‌های سطحی روی صورتتان هستید، قبل از این که عمیق‌تر شوند، بهتر است به تزریق بوتاکس اقدام کنید. برای برخی از افراد این سن ۳۰ سالگی و برای برخی دیگر ۵۰ سالگی است. با این وجود تزریق بوتاکس برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود. در هر سنی که تصمیم به تزریق بوتاکس می‌گیرید، قبل از تزریق باید نکاتی را رعایت کنید. برای مثال، زمان تزریق بوتاکس باید حداقل ۱۰ روز بعد از قطع مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین باشد. مواد مخدر، الکل، سیگار و حتی قلیان بهتر است از دو هفته قبل بوتاکس مصرف نشوند. برای دیدن نتیجه بهتر پس از تزریق بوتاکس، لازم است حین تزریق آرایش روی صورت نداشته باشید. در واقع، بهترین زمان برای تزریق بوتاکس، اواسط دهه سوم زندگی است. یعنی از سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی قبل از به‌وجود آمدن چین‌وچروک‌های عمیق و بیشتر به منظور پیشگیری از ایجاد آن‌ها، تزریق بوتاکس توصیه می‌شود. قبل از ۱۸ سالگی نیز امکان تزریق بوتاکس وجود دارد اما اثر آن به خاطر قرار داشتن در سن رشد به‌اندازه‌ی بعد از ۱۸ سالگی نخواهد بود. بعد از ۶۵ سالگی هم چین‌وچروک‌ها معمولاً عمیق‌تر از آن هستند که بوتاکس بتواند تاثیر کاملی روی آن‌ها بگذارد.

موارد ممنوعیت تزریق بوتاکس

با وجود کاربردهای فراوان، تزریق بوتاکس برای برخی از نواحی ممنوع است. اطراف لب یکی از این نواحی است. تزریق بوتاکس به اطراف لب می‌تواند باعث ایجاد مشکل در صحبت‌کردن و یا غذا خوردن شود. اطراف پلک و زیر بینی نیز از سایر نقاط ممنوعه‌ی تزریق بوتاکس هستند. این محدودیت‌ها توسط سازمان‌های جهانی بهداشت و غذا و دارو وضع شده‌اند. معمولا پزشکان تزریق بوتاکس را برای نوجوانان زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌کنند. تزریق بوتاکس برای افرادی که در شرایط منحصربه‌فردی قرار دارند نیز ممنوع است. یکی از این شرایط منحصربه‌فرد بارداری است. هنگامی که باردار هستید، به دلیل شرایط حساس مادر و فرزند، امکان تزریق بوتاکس را ندارید. در زمان شیردهی، هم بدن مادر دستخوش تغییرات بسیاری است و هم کودک از شیر او تغذیه می‌کند، بنابراین این دوران نیز زمانی غیرمجاز برای بوتاکس کردن است. افراد دارای بیماری کلیوی نیز به‌طورکلی از تزریق بوتاکس منع می‌شوند.

تاثیر فصل بر ماندگاری بوتاکس

شاید برایتان جالب باشد که بدانید فصل تزریق بوتاکس در ماندگاری و کیفیت آن مؤثر است. نکته‌ی مهم این است که پروتئین بوتاکس در اثر گرما تجزیه می‌شود و همین امر باعث از بین رفتن اثر بوتاکس می‌شود. با توجه به این نکته، فصلی که در آن تزریق بوتاکس انجام می‌دهید اهمیت خاصی دارد. برای مثال، با تزریق بوتاکس در ابتدای مهرماه به دلیل این که هوا رو به سرما می‌رود، می‌توانید تا شش ماه از ماندگاری بوتاکس خاطر جمع باشید. در فصل تابستان ممکن است که به‌خاطر گرمای زیاد، بوتاکس شما ماندگاری کمتری داشته باشد. در این فصل باید به‌اندازه‌ی ۴ ماه ماندگاری از بوتاکس خود توقع داشته باشید. با این وجود تزریق بوتاکس در تابستان فایده‌ی خاص خود را دارد. بوتاکس در فصل تابستان برای جلوگیری از چین‌وچروک مفید است. زیرا در این فصل به‌خاطر آفتاب شدید و جمع کردن چشم‌ها در زمان نگاه‌کردن به اطراف، چین‌وچروک‌هایی در اطراف چشم‌ها و پیشانی ایجاد می‌شوند. بنابراین، با تزریق بوتاکس خیال شما از فیکس بودن این نواحی و چروک نشدن آن‌ها راحت می‌شود.