Dr. MH KOREI

جدیدترین روش های درمان افتادگی پوست صورت

چرا درمان افتادگی پوست صورت مهم است؟ ترس از پیر شدن یکی از ترس‌های بنیادین در بین انسان‌ها است. با افزایش سن، ناگزیر شاهد تغییرات بسیاری در بدن، به‌ویژه روی پوست صورت خود هستیم. این تغییرات شامل افزایش چین‌وچروک، لک، شل شدن و افتادگی پوست صورت است که روی اعتمادبه‌نفس افراد نیز تأثیر می‌گذارند
برای کاهش اثرات پیری روی پوست، روش‌های درمانی متعددی ایجاد شده‌اند و در این مقاله ما به معرفی جدیدترین روش‌های درمان افتادگی صورت خواهیم پرداخت.

علت افتادگی پوست صورت چیست؟

پیش از آنکه روش‌های درمان افتادگی پوست صورت را معرفی کنیم، بهتر است به این پرسش پاسخ دهیم که علت افتادگی پوست صورت چیست؟ کلاژن فراوان‌ترین پروتئین بدن بوده و یکی از اجزای اصلی ساختار پوست انسان است. بدن به‌طور طبیعی این پروتئین را تولید می‌کند؛ اما با افزایش سن، تولید این پروتئین در بدن کاهش پیدا کرده و در نتیجه پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. با از بین رفتن حالت ارتجاعی پوست، چین‌وچروک‌های متعددی روی آن ظاهر می‌شوند. همچنین با کاهش سطح کلاژن پوست، چربی‌های مفید پوست که در لایه‌های عمیق‌تر قرار دارند نیز کاهش پیدا می‌کنند. این چربی‌ها باعث می‌شوند لایه‌های پوستی به‌خوبی در کنار یکدیگر قرار بگیرند و در اصطلاح پوست شما سفت باشد. با از بین رفتن این چربی، یک فضای خالی بین لایه‌های پوست ایجاد شده و در نهایت پوست شما شُل شده و می‌افتد. افزایش سن مهم‌ترین عامل افتادگی پوست است؛ اما عوامل دیگری، مانند سبک زندگی شما، ژنتیک، سیگار کشیدن، مصرف فست‌فود و غذاهای فرآوری شده، کاهش یا افزایش شدید وزن و قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید نیز می‌توانند علت افتادگی پوست صورت باشد.

راه های از بین بردن افتادگی پوست صورت بدون جراحی

یکی از راه‌های از بین بردن افتادگی پوست صورت عمل جراحی لیفت صورت است. این عمل تحت بی‌هوشی انجام شده و مدت زمان نقاهت بعد از جراحی در این روش طولانی است.

همچنین این عمل جراحی، عوارض‌ جانبی، مانند خون‌مردگی، درد، تورم، بی‌حس شدن پوست، غیرقرینه شدن صورت، عفونت و حتی بدشکلی گوش را به همراه دارد.

درمان‌های خانگی برای از بین بردن افتادگی پوست صورت نیز بیشتر بر پیشگیری تمرکز داشته و شامل تغییر سبک زندگی شما می‌شوند.

همچنین با مصرف محصولات حاوی آنتی اکسیدان و انواع ویتامین، یوگا و ماساژ صورت، مصرف ضدآفتاب، مصرف مکمل‌های کلاژن و نوشیدن زیاد آب می‌توانید از افتادگی پوست صورت خود تا حد زیادی جلوگیری کنید.

با این حال اگر دچار افتادگی پوست صورت شده‌اید و نمی‌خواهید دچار عوارض‌های جانبی حراجی شوید، پیشنهاد ما به شما استفاده از روش‌های درمان افتادگی پوست صورت بدون جراحی است. این درمان‌ها عبارت‌اند از:

۱. بوتاکس صورت

بوتاکس یک داروی تزریقی بوده و یک درمان غیرتهاجمی محسوب می‌شود. غیرتهاجمی درمان به این معنی است که با کمترین مداخله می‌توان، سریع‌ترین بهبودی را انتظار داشت.

پس از تزریق بوتاکس، انقباض ماهیچه‌های صورت کاهش پیدا کرده و عضلات صورت شما کمتر حرکت می‌کنند و به این ترتیب پوست شما صاف‌تر، سفت‌تر و بدون چین‌وچروک به نظر می‌رسد. هزینه بوتاکس بسته به پوست هر شخص متفاوت بوده و اثرات آن ۳ الی ۴ ماه ماندگار است.

مزایای بوتاکس صورت عبارت‌اند از:

◽ قرینه کردن بافت دو طرف صورت
◽ درمان افتادگی پلک
◽ از بین بردن خط اخم و خنده
◽ مفید برای بهبود سردردهای میگرنی
◽ لیفت صورت و از بین بردن چین‌وچروک صورت

۲. لیفت آر اف فرکشنال

یکی از بهترین روش‌های درمان افتادگی پوست صورت، لیفت آر اف فرکشنال است. لیزر FR فرکشنال به روش سفت کردن پوست با امواج رادیویی نیز معروف بوده و به بهبود وضعیت سلول‌های پوستی کمک می‌کند.

پوست ما شامل سه لایه به‌ نام‌های اپیدرم، درم و هیپودرم است. در روش فرکشنال، امواج انرژی لایه دوم پوست یعنی درم را گرم می‌کنند. حرارت وارد شده به این لایه، باعث می‌شود تحرک بافت پوستی و تولید کلاژن بیشتر شود.

نتایج حاصل از این تکنیک درمانی به نوع پوست و سن افراد بستگی دارد. با این حال، اغلب افراد عنوان کرده‌اند که بعد از چند جلسه درمانی، خطوط چهره آن‌ها کاهش پیدا کرده و قدرت ارتجاعی پوست آن‌ها بیشتر شده است.

از مزایای این روش درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

◽ لیفت و جوان‌سازی پوست صورت
◽ از بین بردن چین‌وچروک و زوائد پوست صورت
◽ بهبود بافت پوست از طریق بستن منافذ باز
◽ رفع جای جوش، لک‌های پوستی، زخم، آفتاب‌سوختگی
◽ روشن‌تر کردن پوست صورت
◽ درمان افتادگی پوست سایر نواحی بدن
◽ بهبود ترک‌های پوستی ناشی از حاملگی یا لاغر شدن

۳. تزریق ژل با پروفایلو

تزریق ژل پروفایلو یکی از شناخته‌شده‌ترین درمان‌های جوان‌سازی پوست صورت است. این ژل به‌طور طبیعی باعث افزایش تولید کلاژن و الاستین در پوست شده و روند پیر شدن پوست را کاهش می‌دهد. همچنین ژل پروفایلو یک درمان سریع محسوب شده و تأثیر آن را ۲ هفته پس از تزریق می‌توانید، مشاهده کنید. برای تزریق این ژل به پوست، پزشک ابتدا با یک پماد بی‌حس‌کننده، صورت شما را بی‌حس می‌کند. پس از آن ژل به چانه، فک و گونه تزریق می‌شود. دقت داشته باشید که پروفایلو فقط به این نقاط تزریق می‌شود. میزان ژل تزریق شده به نوع پوست فرد بستگی داشته و از ۴ میلی‌لیتر تا ۸ میلی‌لیتر متفاوت است. طول درمان نیز تقریباً ۲ تا ۴ ماه (هر ماه یک جلسه) به‌طول می‌انجامد.

۴. هایفوتراپی صورت

یکی از راهکارهای از بین بردن افتادگی پوست صورت، روش هایفوتراپی است. در روش درمانی HIFU، از امواج متراکم فراصوت برای لیفتینگ و جوان‌سازی پوست استفاده می‌شود. این روش درمانی، به لیفت سرپایی نیز معروف است؛ زیرا پس از انجام آن نیاز به گذراندن دوره نقاهت وجود ندارد. هایفوتراپی در سال 2009 به تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رسید و یکی از معتبرترین تکنیک‌های درمان افتادگی پوست صورت است.

۵ مورد از مزایای این روش شامل موارد زیر می‌شود:

◽ برطرف کردن چین‌وچروک و افتادگی پوست صورت
◽ ماندگارتر نسبت به سایر روش‌های بدون جراحی
◽ مناسب برای تمام نقاط بدن
◽ بدون درد
◽ بدون نیاز به مراقبت‌های پس از درمان