Dr. MH KOREI

مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی

هایفوتراپی به دلیل تاثیر قابل توجهش در سفت کردن و لیفتینگ پوست، محبوبیت زیادی به دست آورده است. مانند هر درمان پزشکی، مراقبت‌های درست قبل و بعد از درمان، نقشی موثر در کاهش عوارض جانبی و گرفتن نتیجه مطلوب ایفا می‌کنند و حتی اغلب این مراقبت‌ها اندازه خود درمان مهم هستند.
در این مقاله از کلینیک دکتر محمدحسین کره ای، قصد داریم مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی را برای دستیابی به نتایج موثر بررسی کنیم.

چرا مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی مهم است؟

برخلاف روش‌های جوانساز دیگر، مانند لیزر (CO2) فرکشنال یا میکرونیدلینگ، هایفو با امواج فراصوت کار می‌کند و تهاجمی نیست؛ پس، آسیب قابل توجهی نخواهد داشت. با این حال، بسته به پوست هر شخص ممکن است مقداری تورم، قرمزی یا سوزش را مشاهده کنید؛ بنابراین انجام مراقبت‌های بعد از هایفو برای تسریع روند بهبودی و به حداکثر رساندن اثر این درمان بسیار مهم است.

نکات مهم قبل از انجام هایفوتراپی

بهتر است قبل از اینکه تصمیم به انجام هایفو بگیرید، نکات مهم قبل از انجام آن را بدانید تا در کنار مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی، روند بهبودی سریع‌تری داشته باشید.

◽ با یک پزشک با تجربه مشورت کنید : باید با یک پزشک با تجربه و معتبر برای ارزیابی وضعیت پوست، سابقه پزشکی و اهداف زیبایی خود مشورت کنید تا مشخص شود که آیا هایفو درمان مناسبی برای شما هست یا خیر.
◽ از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید : در هفته‌های نزدیک به درمان هایفو (حداقل 2 هفته قبل)، توصیه می شود کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید و از برنزه شدن خودداری کنید. پوست آفتاب سوخته یا برنزه، ممکن است در طول درمان حساس‌تر باشد و خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.
◽ استفاده از برخی محصولات مراقبت از پوست را متوقف کنید : برخی از این محصولات، مانند رتینوئید، آلفا هیدروکسی اسید (AHAs) و بتا هیدروکسی اسید (BHAs)، پوست را حساس‌تر می‌کنند. بهتر است استفاده از این محصولات را یک تا دو هفته قبل از جلسه هایفو خود متوقف کنید تا خطر حساسیت پوستی را کاهش دهید.
◽ استفاده از بعضی داروها را محدود کنید : اگر از داروهایی، مانند آنتی بیوتیک‌ها استفاده می‌کنید، حتما جلسه هایفو خود را حداقل دو هفته پس از اتمام دوره تجویزی رزرو کنید. برخی داروها، پوست را به نور حساس‌تر می‌کنند.

روز درمان هایفو

در روز درمان نباید از هیچ گونه مرطوب کننده یا آرایشی استفاده کنید. لطفا با صورت تمیز و خشک حضور داشته باشید.

مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی

با مراقبت‌های بعد از درمان، می‌توانید به نتایج بهینه‌ای دست پیدا کنید که ماندگار هستند. بدون آن، اثرات درمان ممکن است در حد رضایت شما نباشد؛ پس حتما موارد زیر را انجام دهید :

در مراقبت بعد از هایفو، مقدار زیادی آب بنوشید

به یاد داشته باشید که نه تنها پوست خود، بلکه بدن خود را نیز آبرسانی کنید! پس از جلسات هایفو، آب به بهبودی سریع‌تر و جوانسازی موثرتر پروتئین های کلاژن در ناحیه تحت درمان کمک می کند.

خواب کافی داشته باشید

استراحت کافی به روند بهبودی پوست بعد از هایفوتراپی کمک می‌کند. حتما در نظر بگیرید که نباید به روی صورت خود بخوابید و وضعیت درست آن، به پشت، حالت طاق باز و بدون هیچ پارچه‌ای روی صورت است.

از پاک کننده‌های ملایم صورت استفاده کنید

پس از هر گونه درمان، پوست شما ممکن است در چند هفته اول تحریک شده و به راحتی خشک شود. در این صورت باید چند روز بعد از درمان (با نظر پزشک) از پاک کننده‌های ملایم صورت که پوست شما را هیدراته و مرطوب نگه می‌دارد، استفاده کنید تا از هرگونه تحریک پوستی جلوگیری کنید. (از پاک کننده های حاوی الکل اجتناب کنید)

پوست خود را با محصولات آبرسان مرطوب کنید

از آنجایی که ممکن است پوست شما پس از هایفو بسیار خشک شود، توصیه می‌کنیم از محصولاتی با ترکیبات آبرسان استفاده کنید. اگر از محصولات مراقبت از پوست ساخته شده برای روشن کردن یا ضد پیری پوست استفاده می‌کنید، به شما توصیه می‌کنیم تا دو هفته اول پس از درمان، استفاده از آن‌ها را متوقف کنید. در عوض، می‌توانید محصولات ملایمی را که برای مرطوب‌کردن، آبرسانی و تسکین پوست تولید شده‌اند، جایگزین کنید. 

 

بعد از هایفوتراپی از ضدآفتاب استفاده کنید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای پوست تحت درمان با هایفو مضر است. باید مراقب باشید تا چند هفته پس از انجام درمان از نور خورشید دوری کنید. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش می‌تواند باعث هایپرپیگمانتاسیون، لک‌های تیره روی صورت و سایر انواع آسیب‌های پوستی شود. هر زمان که بیرون می‌روید، حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا زمانی که فرآیند سفت شدن پوست به پایان برسد.