Dr. MH KOREI

نکات و توصیه های قبل از لیزر موهای‌ زائد

لیزر موهای زائد یکی از بهترین روش‌ها برای حذف دائمی موهای زائد بدن و صورت است. متقاضیان و علاقه‌مندان به این روش درمانی روز به روز در حال افزایش‌ می باشند و بیشتر افراد از نتایج آن رضایت دارند. البته شاید افراد زیادی را دیده باشید که از لیزر موهای زائد چندان رضایت نداشته و باعث شک شما نسبت به آن شده‌اند. عدم رضایت و نتیجه‌های نامطلوب، می‌تواند ناشی از انتظارات غلط متقاضی، عدم رعایت توصیه‌های قبل و بعد از لیزر یا انجام لیزر در کلینیک‌ها و مراکز نامعتبر باشد. به همین جهت تصمیم گرفتیم راهنمایی برای شما بنویسیم که توصیه‌های قبل از لیزر موهای زائد را شامل شود.
راهنمای قدم به قدم قبل از لیزر می‌تواند در تصمیم‌گیری درست، داشتن انتظاری صحیح و همچنین انتخاب مرکز مناسب برای لیزر به شما کمک کند.

مواردی که قبل از لیزر موهای زائد باید بدانید

اولین قدم برای کسب نتایج مطلوب از هر روش درمانی و زیباسازی، مطالعه در مورد آن روش است. هرچه بیشتر در مورد یک روش درمانی بدانید، تصمیمات بهتری خواهید گرفت. به لطف تبلیغات وسیعی که در زمینه‌ی لیزر موهای زائد صورت می‌گیرد، احتمالاً بسیاری از ما اطلاعات اندکی در این زمینه داریم یا حداقل اسم دستگاهی مانند الکس یا الکساندریت به گوشمان خورده است. مثلاً یکی از باورهای غلطی که قبل از لیزر در ذهن بسیاری از مراجعین وجود دارد، این است که دستگاه الکساندریت بهترین دستگاه لیزر موهای زائد است. در صورتی که چنین نیست. دستگاه مناسب باید با توجه به شرایط پوست (مثلاً رنگ) و همچنین شرایط مالی و زمانی او مشخص شود.

اطلاعات عمومی در مورد لیزر موهای زائد

داشتن اطلاعات پایه‌ای در مورد لیزر موهای زائد می‌تواند به شما کمک فراوانی کند. این که بدانید در طی درمان چه اتفاقی می‌افتد و شیوه‌ی کار دستگاه لیزر چگونه است، باعث می‌شود که دید بهتر و ترس کمتری نسبت به لیزر داشته باشید. در صفحه‌ی «لیزر موهای زائد» در مورد این روش درمانی به تفصیل صحبت و هر آنچه لازم است در مورد آن بدانید را مطرح کرده‌ایم. در ادامه برخی از نکات مهم مقاله‌ی ذکر شده را به صورت فهرست‌وار و چکیده آورده‌ایم:

◽ دستگاه لیزر موهای زائد با تولید، تقویت و متمرکز ساختن پرتوهای نوری که انرژی یکسانی دارند، باعث تخریب انتخابی فولیکول‌های مو در پوست می‌شود.
◽ اساس کار دستگاه لیزر، جذب پرتوهای نور با طول موج خاصی توسط رنگدانه‌ای نام ملانین است. ملانین به وفور در فولیکول، پیاز مو و ساقه‌ی مو یافت می‌شود. ملانین باعث ایجاد رنگ پوست و موهای ما است.
◽ دستگاه‌های لیزر موهای زائد از طول موج‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. طول موج نشان دهنده‌ی انرژی یک پرتوی نوری است. میزان جذب پرتوی نور توسط ملانین و میزان نفوذ آن به پوست، به طول موج آن پرتو بستگی دارد.
◽ بهترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد شامل دستگاه‌های الکساندریت، دیود وکتوز و دکا است.
◽ یک دستگاه‌ لیزر را نمی‌توان برای همه افراد استفاده کرد. مثلاً دستگاه الکساندریت برای پوست‌های روشن بسیار مناسب است؛ اما تاثیر کمی بر پوست‌های تیره دارد.

انتخاب کلینیک معتبر پوست و مو

انتخاب کلینیک معتبر از مهم‌ترین اقداماتی است که قبل از لیزر باید انجام بدهید. یک مرکز مناسب لیزر باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

◽ مرکز درمانی باید از وزارت بهداشت مجوز رسمی داشته باشد.
◽ جلسه‌ی مشاوره قبل از لیزر با متخصص پوست و مو برگزار شود.
◽ اتاق لیزر درمانی مناسب داشته باشد و نکات ایمنی را به خوبی رعایت کند.
◽ دستگاه لیزر نباید فرسوده یا قدیمی باشد و باید به صورت دوره‌ای تعمیر و بازبینی شود.
◽ مرکز لیزر درمانی باید از دستگاه‌های به روز و آخرین تکنولوژی‌ها استفاده کند و به چند دستگاه مختلف مجهز باشد. از یک دستگاه نمی‌توان برای تمامی افراد استفاده کرد.
◽ پزشک متخصص و تکنسین‌های لیزر از دانش و تجربه‌ی کافی برخودار باشند.

رعایت توصیه‌های قبل از لیزر

برای پیشگیری از وقوع عوارض و همچنین تاثیر هر چه بیشتر، قبل از لیزر موارد زیر را رعایت کنید:

◽ برنزه نکنید. چه به صورت طبیعی و چه با سولاریوم
◽ از کرم‌های برنزه موقت یا دائم استفاده نکنید.
◽ حداقل ۳ روز قبل و بعد از درمان، از قرار گرفتن در نور مستقیم آفتاب پرهیز کرده و از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. کرم‌های با SPF بیشتر از ۳۰ که ضد آب باشند، بهترین انتخاب هستند. قبل از لیزر و بعد از آن هرچه کمتر در معرض آفتاب قرار بگیرید، احتمال وقوع عوارض جانبی کمتر می‌شود.
◽ دو یا سه روز قبل از جلسه لیزر درمانی موهای خود را با تیغ اصلاح کنید.
◽ برای جلسه‌ی دوم، بهتر است بخش کوچکی از پوست را اصلاح نکنید تا پزشک بتواند میزان تاثیر لیزر را بررسی کند.
◽ اگر می‌خواهید بخش‌هایی از محل تحت درمان را لیزر نکنید، آن مناطق را اصلاح نکنید.
◽ از بند انداختن، وکس و اپیلاسیون پوست ناحیه‌ی تحت درمان خودداری کنید.
◽ در روز مراجعه به کلینیک، در محل تحت درمان از دئودرانت و لوسیون استفاده نکنید و از آرایش کردن پرهیز کنید.
◽ حداقل تا ۲۴ ساعت قبل از لیزر نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار مصرف نکنید.
◽ در صورت مصرف ایزوترتینوئین‌ها مانند دکوتان، راکوتان و … نباید تا ۶ ماه پس از اتمام دوره‌ی درمان، لیزر کنید.