Dr. MH KOREI

هایفوتراپی یا مزوتراپی

راه ها و روش های زیاد و متنوعی برای جوانسازی پوست وجود دارند. هایفوتراپی و مزوتراپی دو روش بسیار محبوب برای جوانسازی پوست می باشد که طرفداران زیادی دارند. همین امر موجب می شود تا افراد در انتخاب یکی از دو روش که هایفوتراپی بهتر است یا مزوتراپی، مردد بمانند.
هایفوتراپی یکی از تکنیک های به روز برای جوانسازی پوست صورت است. مزوتراپی یک تکنیک غیر تهاجمی می باشد که در این روش، تزریق انواع داروها در پوست صورت موجب جوانسازی پوست می شود.

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی صورت یک روش و متد غیر تهاجمی می باشد. در این تکنیک مواد مغذی کلاژن ساز مختلف همچون انواع ویتامین ها، هورمون ها و … در نواحی مورد نظر به صورت سطحی و یا عمقی تزریق می شوند این مواد معدنی با آبرسانی به لایه ی میانی پوست باعث جوانسازی و تحریک کلاژن سازی پوست صورت می شود. در این روش با استفاده از سوزن های بسیار ظریف همچون سر سوزن انسولین، مواد مغذی و دارویی در نواحی مورد نظر تزریق می گردد. داروها و مواد مغذی که در این تکنیک به پوست تزریق می شوند، با تحریک کلاژن سازی و تقویت شبکه های عنکبوتی در زیر پوست، سبب لیفت و جوانسازی پوست می شود. مواد و ترکیباتی که برای هر فرد استفاده می شود، متفاوت است. چون ممکن است مواد مختلف در در افراد عکس العمل های متفاوتی را نشان دهند. هر پزشک از برندهای خاصی از مواد و ترکیباتی برای تزریق استفاده می کند، به همین خاطر انتخاب مواد ترکیبی به تشخیص و مهارت پزشک بستگی دارد.

معجزه جوانسازی با هایفوتراپی صورت:

هایفوتراپی یکی دیگر از روش های نوین و تکنیک های جوانسازی پوست صورت است که به اختصار به آن هایفو هم گفته می شود. این روش مورد توجه افراد بسیار زیادی قرار گرفته شده است. هایفوتراپی یک روش جدید و کم خطر می باشد که موجب بهبود وضعیت پوست و جوانسازی آن می شود. از این تکنیک زیبا سازی می توان برای برطرف کردن چین و چروک های پوست صورت، لیفت گردن و پیشانی، رفع افتادگی پلک و … استفاده کرد. روند درمانی در این روش به این صورت است که، از امواج اولتراسوند یا امواج ماورا صوت که هیچ گونه ضرری هم برای انسان ندارد، استفاده می شود. به این صورت که، امواج اولتراسوند به صورت مستقیم و از طریق تماس دستگاه به سطح پوست، وارد لایه ی اصلی پوست می شود و شروع به اصلاح و فرایند جوانسازی پوست صورت می کند. متمرکز شدن اشعه های اولتراسوند در سطوح مختلف پوست موجب تاثیرگذاری بر روی لایه ی عضلانی شده و سبب می گردد تا پوست کشیده شود و فرایند لیفتینگ صورت بگیرد. هایفوتراپی یک روش زیبایی غیر تهاجمی می باشد و نیازی به هیچ گونه جراحی در زمان انجام ندارد. این روش یک درمان ایمن به حساب می آید و هیچ گونه عارضه ای برای انسان ایجاد نمی کند، فقط ممکن است بعد از اتمام هایفو، قرمزی، تورم و بی حسی ناحیه ی درمان بر روی پوست ایجاد شود.

هایفوتراپی برای چه اشخاصی مناسب است؟

کاندیدای مناسب برای انجام این روش به صورت زیر دسته بندی می شوند:

✔️ افرادی که مشکلاتی همچون افتادگی پوست گردن و یا صورت دارند و از شل شدن پوست صورت خود ناراضی هستند.
✔️ افرادی که دچار افتادگی پوست در نواحی پلک و یا گونه شده اند و پوست پلک آن ها استحکام خود را از دست داده است.
✔️ افرادی که بر روی پوست صورت آن ها خطوط ریز و درشت چین و چروک ایجاد شده است.
✔️ افرادی که مشکلاتی همچون عدم فرم مناسب در ناحیه ی فک دارند.

چه کسانی کاندیدای مناسب مزوتراپی هستند؟

کاندیدای مناسب برای روش مزوتراپی افرادی هستند که دارای چین و چروک های سطحی هستند. همین طور روش جوانسازی پوست به وسیله ی مزوتراپی برای افراد بالای ۳۵ سال مناسب نبوده و این روش در سنین پایین تر بیشتر جواب می دهد. پس در جواب به اینکه هایفوتراپی بهتر یا مزوتراپی، برای افراد بالای ۳۵ سال هایفوتراپی مناسب تر است. مزوتراپی بیشتر برای افرادی که خال های زیادی بر روی پوست خود دارند و یا به بیماری ملازما مبتلا شده اند بسیار مناسب می باشد. همین طور کسانی که پوست صورتشان دچار سوختگی شده است، می توانند از این روش برای جوانسازی پوست استفاده کنند.

ذکر ۴ مورد از تفاوت های مزوتراپی و هایفوتراپی:

بهترین پاسخ برای این سوال که هایفوتراپی بهتر است یا مزوتراپی، ذکر ۴ مورد از تفاوت های این دو روش می باشد. با وجود این که هر دو روش، تکنیکی برای جوانسازی پوست می باشند، ولی دارای برخی تفاوت هایی هم هستند. از جمله تفاوت های مزوتراپی با هایفوتراپی به شرح زیر می باشد:

  1. هایفوتراپی یک روش سریع می باشد و بیمار بعد از ۱ تا ۳ جلسه به نتیجه ی دلخواه خواهد رسید. ولی در مزوتراپی، تعداد جلسه های مورد نیاز برای درمان و رسیدن به نتیجه ی مورد نظر حدود ۸ تا ۱۲ جلسه خواهد بود.
  2. روش هایفوتراپی ایمن تر از روش مزوتراپی می باشد، چون هیچ گونه عارضه و مشکلی را برای مراجعه کننده ایجاد نمی کند. هایفوتراپی دارای تاییدیه اف دی ای می باشد و تحقیقات بسیار گسترده ای بر روی آن انجام شده است. ولی تحقیقات ثابت شده اس در مورد روش مزوتراپی وجود ندارد.
  3. روش هایفوتراپی برای درمان چین و چروک های سطحی پوست مناسب است و این روش بیشتر در افرادی بین ۳۰ تا ۴۰ سال که از چروک های سطحی با عمق کم برخوردار هستند، پاسخگو خواهد بود. ولی مزوتراپی بیشتر برای درمان چروک های کوچک و کم عمق به کار می رود و بیشتر برای افراد زیر ۳۰ تا ۳۵ سال مورد استفاده قرار می گیرد.
  4. بهترین سن برای کسب نتیجه ی دلخواه در هایفوتراپی میانگین ۳۰ تا ۴۰ می باشد ولی در روش مزوتراپی، بهترین سن برای گرفتن نتیجه کمتر از ۳۵ سال است.

هزینه هایفوتراپی بیشتر است یا مزوتراپی؟

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که متقاضیان قبل از انجام هر نوع عمل زیبایی می خواهند از آن اطلاع داشته باشند، هزینه ی انجام آن کار می باشد. برای جوانسازی پوست با استفاده از هایفوتراپی و یا مزوتراپی نمی توان قیمت کلی تعیین کرد. چون هزینه ی کلی بستگی به تعداد جلسات و نوع موادی دارد که پزشک از آن استفاده می کند. ولی به صورت کلی اگر قصد مقایسه ی قیمت بین هایفو و مزوتراپی را بخواهیم در نظر بگیریم، هزینه ی هایفوتراپی از مزوتراپی بیشتر است.

هایفوتراپی یا مزوتراپی کدام را انجام دهیم؟

هایفوتراپی نسبت به مزوتراپی از مزیت های بسیار زیادی برخوردار است، از جمله مزایای این روش در جلسات کوتاه و سریع، دوره نقاهت کوتاه و بدون ایجاد زخم و جراحت در سطح پوست است. پس هایفوتراپی بهتر است یا مزوتراپی؟ درمان با هایفوتراپی به صورت سرپایی می باشد. مدت زمان ماندگاری هایفوتراپی نسبت به مزوتراپی بیشتر است. به صورت کلی بهترین روش جوانسازی، روشی است که پزشک متخصص پوست برای شما مناسب می داند. در جوانسازی پوست با مزوتراپی کیفیت مواد تزریقی اهمیت بسیار زیادی در نتیجه ی نهایی دارد. به همین خاطر در صورت استفاده از کیفیت و غلظت نادرست مواد تزریقی، انجام مزوتراپی نتیجه بخش نخواهد شد. با در نظر گرفتن این موضوع که در هایفوتراپی تزریقی صورت نمی گیرد، هایفوتراپی روشی امن تر و تاثیر گذار تر برای جوانسازی پوست نسبت به مزوتراپی می باشد. جوانسازی پوست در هایفوتراپی از طریق امواج فراصوت که کاملا بی ضرر هستند، صورت می پذیرد و طبق مشاهدات انجام شده، با طی کردن یک یا دو جلسه در سال می توان به نتیجه ی مورد نظر دست پیدا کرد.