Dr. MH KOREI

پلاسما جت چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

امروزه تکنیک‌های جوان‌سازی پوست متعددی ابداع شده‌اند که با تکیه بر فناوری‌های جدید تاثیر قابل توجهی بر پوست می‌گذارند. پلاسما جت نام نوعی تکنیک ایمن جوان‏سازی پوست است که به وسیله دستگاهی به همین نام انجام می‏‌شود. برای آشنایی بیشتر با پلاسما جت با ما همراه باشید.
این فناوری برای انواع درمان‌ های پوستی و زیبایی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلاسما جت از لیفت بدون جراحی تا بهبود ناحیه اطراف چشم، سفت کردن پوست گردن و دکلته، لیفت ناحیه دور دهان، جوانسازی پوست دست و همچنین از بین بردن خال و اسکین‌تگ و زگیل، مورد استفاده پزشکان و متخصصان زیبایی پوست قرار می‌گیرد.

پلاسما جت چیست؟

پلاسما جت نوعی فناوری پیشرفته است که از آن برای سفت کردن پوست و لیفت آن بدون جراحی کمک گرفته می‌شود. در این روش درمانی، از دستگاه پلاسما جت و یک قلم استفاده می‌شود که با استفاده از نوعی بار الکترونی مستقیم روی پوست، آن را اسکن می‌کند. این کار به تحریک تولید کلاژن و بازسازی پوست منجر می‌شود که درنهایت می‌تواند به بهبود نمای ظاهری پوست بینجامد.

عملکرد پلاسما جت چگونه است؟

در دستگاه پلاسما جت از پلاسما، چهارمین حالت ماده بعد از جامد، مایع و گاز استفاده می‌شود. پلاسما نوعی گاز شبه‌خنثی یونیزه شده است که رسانای قدرتمندی است و می‌توان از آن برای انتقال الکترون استفاده کرد. دستگاه پلاسما جت با یونیزه نمودن گاز میان اپلیکاتور و پوست، با ایجاد بار الکترونی بر روی غشای پوست اثر می‏ گذارد و از این طریق با تحریک سلول‌ها سبب جوان ‌سازی و بهبود بافت تحت درمان می‌شود. درواقع بار الکترونیک وارد شده بر پوست، آن را تبخیر می‌کند و اثری مانند یک لک ریز باقی می‌گذارد که پس از یک هفته رفع خواهد شد. عملکرد دستگاه پلاسما جت به اینگونه است که به آرامی نزدیک پوست می‌شود و پرتوهای پلاسما به تمام نواحی مقاوم پوست نفوذ کرده و به خصوص می‌تواند نواحی آسیب ‌دیده را هدف قرار دهد و باعث حذف پوست اضافه و جوانسازی می گردد. هدف‌گیری نقطه تحت درمان با روش پلاسما جت، بسیار دقیق‌تر از سایر روش‌ها است و کمترین ضایعه را ایجاد خواهد کرد. به این ترتیب، پلاسما جت جایگزینی کم‌تهاجمی و غیرجراحی برای بسیاری از بیماری‌های پوستی ارائه کرده است که قبلا تنها با جراحی قابل درمان بودند.

کاربرد پلاسما جت

◽ درمان جوش
◽ کم کردن لکه‌های پیری و خال‌های رنگی
◽ کاهش نقاط قرمز ایجاد شده روی پوست
◽ از بین بردن چین و چروک‌های صورت و گردن
◽ درمان افتادگی پلک‌ها (بلفاروپلاستی غیرجراحی)
◽ درمان افتادگی پلک بدون جراحی
◽ از بین بردن چین و چروک‌های اطراف دهان و چشم
◽ از بین بردن اسکین تگ، فیبروم و زگیل
◽ بهبود جای زخم آکنه
◽ کاهش رنگدانه‌های پوستی
◽ سفت کردن پوست و برگرداندن خاصیت ارتجاعی آن
◽ جوانسازی پوست دست

جوانسازی پلک

پوست پلک بسیار نازک و حساس است و تحرک زیادی دارد. به دلیل پلک زدن ‏های فراوان در طول روز فشار بسیاری متحمل می‏ شود. به همین دلیل اولین علائم افزایش سن و خستگی در پوست اطراف چشم ظاهر می ‏شود. حتی جدای از افزایش سن عوامل محیطی مختلفی مانند سیگار کشیدن، نور آفتاب و آلودگی هوا باعث آسیب پوست پلک می‏ گردد. در نتیجه پوست اطراف چشم دچار چین‏ و چروک می‏ شود. هدف پلاسماجت از بین بردن یا کاهش این نواقص است تا چشم ها زیبا و جوان تر به نظر برسند. امروزه دستگاه ‏های جدیدی با استفاده از تکنولوژی پلاسمای گرم امکانات درمانی و زیبایی فراوانی را به ما ارائه می‏ دهند. این انرژی گرمایی تنها سلول‏های پوست پلک را هدف قرار داده و به نواحی دیگر آسیبی نمی‏ رساند.

آیا انجام پلاسما جت درد دارد؟

قبل از انجام پلاسما جت از بی حسی موضعی استفاده می شود. بنابراین درد ناشی از درمان به حداقل خواهد رسید. روند بهبودی نیز می تواند با ناراحتی خفیفی همراه باشد اما می توان از مسکن برای تسکین درد استفاده کرد. درد درمان با پلاسما جت بیش از هرچیزی به ناحیه تحت درمان بستگی دارد. مثلا اجرای پلاسما جت در رفع افتادگی پلک و جوانسازی ناحیه اطراف چشم، به خاطر حساسیت این منطقه بیشتر از باقی نواحی صورت یا بدن خواهد بود.

مزایای پلاسما جت

◽ پلاسما جت می‌تواند راهی موثر برای از بین بردن خال‌ها، تگ‌‌ها و زگیل و همچنین جوانسازی پوست باشد. این روش بدون درد است و دوره نقاهت ندارد.
◽ با اینکه پلاسما جت روشی کم‌تهاجمی است و در آن از جراحی یا برش خبری نیست، نتایجی قابل توجه خواهد داشت و اثرات آن تا سال‌ها ماندگاری دارد.
◽ این روش درمانی برای سفت کردن پوست و لیفت چشم بسیار ارزان‌تر از درمان‌های جایگزین جراحی است و نتایجی مشابه با آن خواهد داشت.
◽ از طرفی اگر پلاسما جت توسط پزشکی حاذق و دوره‌دیده انجام شود، هیچ عارضه‌ای نخواهد داشت و روشی کاملا ایمن برای رساندن شما به مقاصد درمانی‌تان خواهد بود.