Dr. MH KOREI

کاهش تعریق با بوتاکس در ناحیه زیر بغل

بوتاکس درمانی است که مصارف زیادی دارد علاوه بر استفاده در لوازم آرایشی و بهداشتی، پزشکی، درمان سردردهای میگرنی و کمک به بهبود برخی بیماری های ناشی از اختلال عضلات و اعصاب صورت و چشم به کار می رود وهمچنین اخیرا از تزریق آن برای کاهش عرق در بدن استفاده می کنند. 

در این مقاله به ایمنی و اثربخشی تزریق بوتاکس برای درمان تعریق زیاد پرداخته شده است. ما همچنین مراحل درمان را به طور خلاصه بیان می کنیم و نکاتی را برای مراقبت های بعدتزریق بوتاکس ارائه می دهیم.

آیا تزریق بوتاکس در ناحیه زیر بغل برای کاهش عرق اثرگذار است؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تزریق بوتاکس را برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل تصویب کرده است. تزریق بوتاکس زیر بغل می تواند تعریق زیربغل را به میزان 82-87٪ کاهش دهد. این اثر معمولاً 4-12 ماه یا در بعضی موارد تا 14 ماه ادامه دارد. افرادی که تزریق بوتاکس زیر بغل انجام می دهند، نتایج را 2-4 روز پس از درمان مشاهده می کنند. اثرات کامل معمولاً طی 2 هفته قابل مشاهده است. تا به امروز FDA تزریق بوتاکس را فقط برای استفاده در زیر بغل تایید کرده است. با این حال، پزشک ممکن است درمان تعریق را در جاهای دیگر بدن مانند دست ها، پاها، سر یا صورت تجویز کند. نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این موضوع است که قبل از تعریق با پزشک متخصص خود مشورت کنین تا مطمئن شوید که بیماری زمینه ای مثل اختلالات تیرویید ندارید و تزریق بوتاکس برای شما مناسب است.

تزریق بوتاکس در ناحیه زیر بغل برای کاهش تعریق چگونه عمل می کند؟

بوتاکس ، سم بوتولینوم یا نوروتوکسینی است که توسط باکتری Clostridium botulinum ساخته می شود. نوروتوکسین ها موادی هستند که بر ساختار یا عملکرد سیستم عصبی تأثیر می گذارند. بوتاکس عملکرد برخی از انتقال دهنده های عصبی را تغییر می دهند. اینها مواد شیمیایی در بدن هستند که به بدن دستور می دهند به روش خاصی واکنش نشان دهند. بوتاکس انتقال دهنده عصبی را که به غدد عرق متصل هستند، مسدود می کند.

روش تزریق بوتاکس در ناحیه زیر بغل

بوتاکس بعد از آماده سازی در زیر پوست تزریق می شود. معمولاً آن را به صورت شبکه ای تزریق می شود و محل های تزریق آنها تقریباً 1-2 سانتی متر از یکدیگر فاصله دارد. قبل از تزریق درپوست، پزشک ممکن است ناحیه را با یخ یا پماد بی حسی موضعی بی حس کند. این به شما کمک می کند تا در حین تزریق دردی را احساس نکنید.

آماده سازی و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس در ناحیه زیر بغل

در زیر برخی از نکات مربوط به آنچه قبل و بعد از تزریق باید انجام دهید وجود دارد.

قبل از تزریق

قبل از تزریق، با پزشک خود مشورت می کند. هرگونه بیماری و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید را به پزشک خود بگویید. این می تواند به کاهش خطر و عوارض جانبی کمک کند. افرادی که تحت تزریق بوتاکس قرار می گیرند، بهتر است روز قبل از درمان زیر بغل خود را اصلاح نکرده باشند تا در حین تزریق زخم سطحی وجود نداشته باشد. اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. اگر مبتلا به بیماری عصبی یا عضلانی مانند میاستنی هستید و یا اگر سابقه حساسیت یا الرژی به تزریقات بوتاکس رو دارید حتما پزشک خود را درجریان بگذارید.

بعد از تزریق بوتاکس در ناحیه زیر بغل

فرد می تواند بلافاصله پس از درمان بوتاکس به خانه خود برود. فرد باید از ورزش ، حمام گرم و دوش برای ۲تا۳ روز اجتناب کند. 1-2 هفته پس از تزریق، برای چک کردن مجدد محل تزریق به پزشک خود مراجعه کنید. اثرات جانبی بعد از تزریق بوتاکس در ناحیه زیر بغل تزریق بوتاکس به طور کلی بی خطر است. عوارض جانبی جدی ندارد، بعضی از اثرات جانبی آن عبارتند از: درد و تاحدی قرمزی یا کبودی محل تزریق

عوارض کمتر شایع ولی با اهمیت عبارتند از :

– ضعف عضلانی در محل تزریق – آنافیلاکسی، یک واکنش آلرژیک شدید است که خیلی نادر دیده میشود ولی فردی که بعد از بوتاکس دچار هر یک از عوارض جانبی زیر شده است باید فوراً به پزشک مراجعه کند: – مشکل در تنفس، بلع یا گفتار – کهیر پوستی – ضعف عضلانی – مشکلات بینایی – سرگیجه – از دست دادن کنترل مثانه

عوارض جانبی کمتر شدید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– دهان خشک – سردرد – خستگی – درد در زیر بغل بعد از تزریق

مزایا و معایب تزریق بوتاکس در ناحیه زیر بغل :

بوتاکس مانند همه روش های درمانی برای تعریق زیاد، موافقان و مخالفان مختلفی دارد. برخی از نمونه های هر یک در زیر شرح داده شده است.

موارد مثبت:

◽تاثیر گذاری فوری

◽اثرات نسبتاً طولانی مدت

◽نسبتاً بدون درد

◽هزینه کمتر نسبت به عمل جراحی 

در کل تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق کاری تقریبا بدون عارضه و موثر است و براحتی میتواند تا حدود ۶ماه تا یکسال فرد را از تعریق بیش از حد راحت کند