Dr. MH KOREI

مواد خوراکی مفید برای رفع لکه های پوست

بروز لکه های پوستی و یا آکنه از بدترین مشکلات مربوط به پوست است و تا حدود زیادی در تضعیف اعتماد به نفس فرد تاثیرگذار است، بروز این لکه های پوستی به قدری ناراحت کننده است که اغلب تصمیم می گیریم با انواع کرم های مختلف و مضر آن را بپوشانیم. این در حالی است که سال هاست برخی از کارشناسان تاثیر برخی از غذاها در جلوگیری از بروز لکه های تیره روی پوست را انکار می کنند، اما در همین حال هستند افرادی که معتقدند با خوردن غذاهایی مانند شکلات یا غذاهای سرخ شده این لکه ها پررنگ تر از قبل خودنمایی می کنند. ما نباید تاثیر رژیم غذایی بر سلامت پوست مان را نادیده بگیریم.
در این مطلب به ۱۰ مورد از غذاهای تاثیرگذار در جلوگیری از بروز لکه های تیره و آکنه پوستی می پردازیم. با ما همراه باشید.

غذاهای آنتی اکسیدان دار

مجله Senior از بزرگترین مطالعه مربوط به غذاهای آنتی اکسیدان دار خبر می دهد. در این مطلب بیش از ۱۰۰ ماده غذایی مورد بررسی قرار گرفته و نتایج این بررسی می گوید که لوبیا و میوه هایی که در قسمت زیر لیست می شوند، به عنوان مواد غذایی با بیشترین میزان آنتی اکسیدان شناخته شده اند.

◽ زغال اخته وحشی
◽ تمشک
◽ توت سیاه (بلک بری)
◽ رزبری قرمز
◽ توت فرنگی
◽ آلو بخارا
◽ آلو قرمز
◽ سیب قرمز
◽ سیب سبز
◽ گیلاس

سبزیجات و دانه ها

کنگر فرنگی پخته شده بالاترین سبزی آنتی اکسیدانی است و پس از آن سیب زمینی rosette، پخته شده با پوست، در رده دوم قرار می گیرد. گردو و پکن نیز مفید هستند.

آجیل ها و پروتئین های سرشار از سلنیوم

غنی ترین ماده غذایی سرشار از سلنیوم آجیل خشک شده و به دنبال آن گردو است. پروتئین های سرشار از سلنیوم عبارتند از: ◽ تن ماهی سبک ◽ ماهی کاد ◽ بوقلمون ◽ سینه مرغ ◽ گوشت گاو پخته شده

غلات، تخم مرغ و لبنیات

سلنیوم در دانه هایی مانند نودل غنی شده، جو دوسر، برنج و غلات کامل نیز یافت می شود. پروتئین های حاوی سلنیوم شامل تخم مرغ، پنیر کم چرب و پنیر چدار است.

ویتامین های A و D

ویتامین های A و D دو ویتامین موثر در سلامت پوست هستند. بالاترین منابع ویتامین A یا بتاکاروتن، جگر گاو و آب هویج هستند. البته دانشکده پزشکی هاروارد هشدار می دهد که مصرف بیش از حد ویتامین A ممکن است منجر به نقص هنگام تولد شود. آنها توصیه می کنند که مقدار A را به شکل بتاکاروتن دریافت کنید، زیرا حتی در دوزهای بالا هم سمی نیست. ماهی های چرب مانند سالمون، ماهی تن و ماهی خال مخالی برخی از منابع نادر طبیعی ویتامین D هستند. شیر تقویت شده و کمی تابش نور خورشید از رایج ترین روش های دریافت این ویتامین مهم برای سلامتی پوست هستند.