جوانسازی دست با تزریق ژل

یکی از دغدغه‌های ما با افزایش سن، جوانسازی پوست دست است. اما چطور پوست دست‌ها می‌تواند سن ما را آشکار کند؟ پشت دست‌ها ناحیه‌ای است که اغلب خیلی راحت می‌تواند سن ما را لو بدهد، حتی اگر پوست صورت و بدن ما به‌خوبی حفظ شده باشد و اثری از گذشت زمان روی پوست این نواحی دیده نشود.

بنابراین اهمیت پوست پشت دست زیاد است و هرچند اغلب به این ناحیه مهم از بدن توجه نمی‌شود، اما می‌تواند به‌خوبی تغییرات ناشی از گذشت زمان را نشان بدهد. با افزایش سن تغییرات زیر در پوست پشت دست‌ها روی می‌دهد:

  • لکه‌هایی روی پوست ایجاد می‌شود. این لکه‌ها اغلب قهوه‌ای هستند و ممکن است رنگ روشن یا تیره‌ای داشته باشد. برخی از آنها برجسته می‌شوند و در کل ظاهر ناخوشایندی به دست‌ها می‌دهند. برای درمان این لکه‌های از روش‌های گوناگونی استفاده می‌شود. به عنوان مثال لیزر کیو سویچ روش مناسبی است که با کمترین عوارض می‌تواند این لکه‌های پوستی را از بین ببرد.
  • پوست نازک می‌شود و رگ‌های زیر آن معلوم می‌شوند.
  • چربی زیر پوست از بین می‌رود و فرورفتگی‌هایی بین تاندون‌های پشت دست ظاهر می‌شوند.

چطور می‌توانیم جوانسازی پوست دست را انجام دهیم؟

روش‌های مختلفی برای جوانسازی پوست پشت دست‌ها وجود دارد:

روش‌های دارویی

یادتان باشد که پوست دست‌ها از جمله مناطقی از پوست بدن است که بیشترین تماس را با مواد تحریک کننده و آلرژیک دارد و به همین دلیل بیش از سایر قسمت‌های بدن می‌تواند دچار خشکی و اگزما شود. خشکی و ضایعات اگزمایی ایجاد شده روی پوست دست می‌تواند ظاهر آن تغییر بدهد. بنابراین مراقبت از پوست دست‌ها بسیار مهم است. برای مراقبت از پوست دست‌های خود باید اصول کلی زیر را رعایت کنید:

در هنگام شستشوی ظروف و کار با مواد محرک حتما از دستکش استفاده کنید.
برای شستشوی دست‌ها از مواد شوینده یا صابون‌های غیر محرک و کِرم‌دار استفاده کنید.
از کرم مرطوب کننده دست روزی دو یا سه بار استفاده کنید.
در صورت ایجاد هر نوع ضایعه پوستی حتما به متخصص پوست مراجعه کنید.
برای جوانسازی و حفظ شادابی و جوانی پوست دست‌های خود از کرم‌های جوان‌کننده مخصوص دست با نظر متخصص پوست استفاده کنید.

روش‌های لیزری

همانطور که در مقالات مختلف این سایت اشاره شده است، استفاده از لیزر یکی از روش‌های مؤثر برای جوانسازی پوست است. لیزر نوعی نور متمرکز است که می‌تواند پوست را گرم کند. گرم کردن پوست سبب ساخت کلاژن توسط پوست، تغییر شکل و بهتر شدن کیفیت کلاژن موجود در پوست و در نهایت سفت شدن پوست و کم شدن چین و چروک‌های آن می‌شود. بنابراین می‎‌توان به کمک روش‌های لیزری وضعیت پوست دست را بهتر کرد. یکی از لیزرهای خوب برای جوانسازی پوست دست، لیزر جنسیس است. مقاله مربوط به لیزر جنسیس را در همین سایت بخوانید. در ضمن با کمک لیزر یا روش‌های دیگر می‌شود لکه‌های پوستی را هم از بین برد.

روش‌های تزریقی

یکی از روش‌هایی که برای جوانسازی پوست دست به‌کار می‌رود، تزریق فیلر است. فیلر یعنی پُرکننده! انواع فیلرها برای پر کردن فرورفتگی‌ها و چین‌های پوست و شکل دادن به پوست موجود هستند. تزریق فیلر مناسب سبب می‌شود تا فرورفتگی‌های پشت دست ناپدید شوند، چروک‌های سطحی کم شوند، رگ‌ها کمتر به چشم بیایند و نازکی پوست ناشی از افزایش سن ناپدید شود.

برای جوانسازی پشت دست از چه نوع فیلری استفاده می‌شود؟

برای پر کردن فرورفتگی‌های پشت دست می‌توان از فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک (مانند رستیلن) یا کلسیم هیدروکسی آپاتیت استفاده کرد. هیالورونیک اسید ماده‌ای است که در حالت طبیعی هم در پوست وجود دارد و علاوه بر این که به پوست شکل می‌دهد، نقش آب‌رسانی به پوست و تغذیه آن را هم بر عهده دارد. کلسیم هیدروکسی آپاتیت کمتر از هیالورونیک اسید انعطاف‌پذیر است و کار کردن با آن سخت‌تر است، اما ماندگاری بیشتری دارد و در دراز مدت می‌تواند سبب کلاژن‌سازی شود. در کل، هر کدام از این فیلرها بلافاصله بعد از تزریق ناحیه را پر می‌کنند و به‌صورت ناحیه‌ای صاف و البته نرم بین پوست و عضلات پشت دست قرار می‌گیرند و حالت لاغری و فرورفتگی پشت دست را از بین می‌برند.

آیا تزریق فیلر در پشت دست‌ها دردناک است؟

نگران نباشید. تزریق فیلر در پشت دست‌ها تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و دردناک نیست. معمولا برای بی‌حسی موضعی از کرم‌های حاوی لیدوکائین و مواد مشابه استفاده می‌شود. کرم بر روی ناحیه تزریق مالیده می‌شود و حدود نیم ساعت صبر می‌کنیم و بعد از این مدت پوست کاملا بی‌حس شده است و دردی حس نمی‌کنید.

چه موقع تأثیر تزریق فیلر را می‌بینم؟

بلافاصه بعد از تزریق فیلر می‌تواند پر شدن پشت دست خود را ببینید. با مرور زمان ظاهر فیلر تزریق شده بهتر و طبیعی‌تر می‌شود. یادتان باشد که بعد از تزریق ناحیه کمی ورم می‌کند و در هفته اول سفت‌تر از حد طبیعی به نظر می‌رسد. این حالت به مرور برطرف شده، پشت دست حالتی طبیعی پیدا می‌کند.

چه موقع نیاز به تزریق مجدد فیلر است؟

هر کدام از فیلرهای تزریقی ماندگاری متفاوتی دارند. فیلرهای اسید هیالورونیک معمولا برای ۱ تا ۲ سال دوام دارند و بعد از مدت باید تجدید شوند. مدت ماندگاری فیلرهای کلسیم هیدروکسی آپاتیت بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *