Dr. MH KOREI

سابسیژن بینی

داشتن پوستی شفاف و سالم یکی از ویژگی‌های بارز سلامت جسمی بوده که در نگاه اول توجه اغلب افراد را جلب می‌کند. به‌همین دلیل بیشتر افراد به‌ویژه خانم‌ها به‌دنبال روش‌هایی برای بهبود وضعیت پوستی خود و برطرف نمودن اسکار آکنه، زخم‌های عمیق، خط خنده و اخم، چروک‌های عمیق و سلولیت شدید هستند. امروزه با توجه به اهمیت برخورداری از پوستی سالم و شفاف، روش‌های متنوعی برای بهبود کیفیت پوست ابداع شده است. سابسیژن یک روش مناسب برای رفع جای آکنه و جوش و حتی چین‌وچروک‌های عمیق پوستی محسوب می‌شود.

در بسیاری از مواقع از سابسیژن بینی برای بهبود فرورفتگی‌هایی که در اثر جوش یا آکنه روی ناحیه بینی ایجاد شده‌ است، استفاده می‌گردد. به‌همین منظور در این مطلب قصد داریم شما را با سابسیژن بینی و اطلاعات مفیدی در رابطه با آن آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

معرفی تکنیک سابسیژن بینی

یکی از روش‌های جراحی بدون برش که می‌توان از آن برای بهبود پوست و فرورفتگی‌های ناشی از جوش، آکنه و زخم‌های کهنه روی بینی استفاده نمود، سابسیژن محسوب می‌شود. سابسیژن برای برطرف کردن زخم‌ها و لک‌های ناشی از آبله مرغون نیز کاربرد گسترده‌ای دارد. در واقع هدف اصلی این روش درمانی از بین بردن بافت‌های آسیب‌دیده پوست و رفع آثار ناشی از جوش و آکنه است. طی انجام تکنیک سابسیژن، پزشک متخصص با استفاده از یک ابزار تیز و برنده بخش آسیب‌دیده پوست را برمی‌دارد. درحقیقت پس‌ از ایجاد این برش‌های ضعیف، سلول‌های پوستی تحریک شده و سنتز کلاژن در آن قسمت افزایش پیدا می‌کند. درنتیجه پوست التیام یافته و آثار هرگونه زخم در آن از بین می‌رود. بنابراین افرادی که دارای جای جوش‌های عمیق اسکارهای پوستی و خطوط عمیق هستند، کاندیدا مناسبی برای روش درمانی سابسیژن محسوب می‌شوند. فرایند انجام سابسیژن بینی باعث تحریک کلاژن در محل قرارگیری سوزن‌ها شده و درنتیجه جای زخم، جوش و بخیه به‌مرور بهبود می‌یابد. به‌طورکلی تمام افرادی که از آثار زخم و سوختگی پوست صورت و بینی خود رنج می‌برند، می‌توانند از تکنیک سابسیژن به‌عنوان یک روش درمان دائمی بهره ببرند. تعداد جلسات درمانی مورد نیاز نیز به ناحیه موردنظر و همچنین توانایی بدن در تشکیل بافت زخم وابسته بوده و گاهی ممکن است چند ماه طول بکشد تا جای زخم کمتر دیده شود.

مراحل انجام سابسیژن بینی

سابسیژن بینی یکی از مهم‌ترین روش‌های بهبود کیفیت و سلامت پوست در ناحیه بینی محسوب شده که سبب جوان‌سازی پوست نیز می‌شود. انجام این روش درمانی طی چند مرحله انجام می‌گیرد که در ادامه قصد داریم به شرح آن‌ها بپردازیم.

مرحله اول، آماده‌ سازی پوست بینی برای انجام سابسیژن

در اولین قدم برای انجام سابسیژن بینی ابتدا پزشک برای پاک‌سازی پوست اقدام می‌کند. در این مرحله پوست باید از هر نوع ماده شیمیایی و آرایشی همچون کرم کاملا پاک شود. در ادامه توسط یک قلم محل انجام سابسیژن مشخص گردیده و سپس مواد بی‌حسی موضعی به پوست این ناحیه تزریق می‌شود.

مرحله دوم، تعیین دستگاه سابسیژن

با توجه به اینکه برای هر نوع پوست از سوزن متفاوتی به‌منظور انجام سابسیژن استفاده می‌شود، پزشک پس‌ از تزریق بی حسی موضعی سوزن مناسب را انتخاب می‌کند. در اغلب موارد برای انجام سابسیژن بینی از سوزن تیز، سوزن نوکور یا میکرو کانولای بلانت استفاده می‌شود.

مرحله سوم، انجام سابسیژن بینی

در ادامه سوزن تعیین‌شده با ملایمت درون پوست وارد شده و به‌این‌ترتیب لایه‌های ارتباطی میان بافت‌های سالم و صدمه‌دیده قطع می‌شوند. بیمار ممکن است در این مرحله مقداری درد و سوزش احساس کند.

مرحله چهارم، تمیز کردن جای زخم

درنهایت پزشک برای جلوگیری از ایجاد زخم و خونریزی باید محل زخم را فشار دهد تا خون باقی‌مانده در لایه‌های زیرین پوست به‌طور کامل خارج گردد. همچنین به‌منظور پیشگیری از بروز عفونت، انواع کرم‌های آنتی‌بیوتیک توسط پزشک تجویز می‌شوند. پس‌ از هر جلسه انجام سابسیژن بینی، بهبود درد، تورم و کبودی به‌طور معمول حدود 1 الی 2 هفته طول می‌کشد.

روش ‌های انجام سابسیژن بینی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه‌های پزشکی تکنیک سابسیژن توسط ابزارهای ویژه‌ای انجام می‌شود. روش‌های انجام سابسیژن در مقایسه با روش‌هایی که در گذشته به‌کار گرفته می‌شد، بسیار موثرتر و بهتر هستند و باعث بازسازی هرچه زودتر پوست شما خواهند شد. در ادامه به معرفی انواع روش‌های سابسیژن خواهیم پرداخت.

سوزن نوکور

سوزن نوکور مانند یک تیغ برنده بوده و برای اسکارهای سطحی و کوچک مناسب است. پزشک پس‌ از وارد کردن سوزن نوکور به بافت‌های زیر پوست و حرکت دادن متناوب آن، نسبت‌ به بریدن بافت‌های فیبروتیک و هرگونه چسبندگی اقدام می‌کند که در بسیاری از مواقع نیز ممکن است با خونریزی همراه باشد. بنابراین لازم است که بیمار چند روزی را در منزل استراحت کند تا عوارض پس‌ از عمل رفع شود. درصورتی‌که پزشک از تجربه بالایی برخوردار نباشد، ممکن است با استفاده از سوزن نوکور باعث تشدید فرورفتگی، چسبندگی‌ها و ایجاد لک‌های مقاوم شود. بنابراین حتما لازم است که برای انجام سابسیژن بینی به مجموعه‌های معتبری مراجعه کنید.

میکرو کانولای بلانت

میکرو کانولای بلانت یکی دیگر از روش‌های انجام سابسیژن بینی بود که به عمق پوست وارد شده اما به‌دلیل اینکه نوک‌تیز نیست، در صورت بر برخورد با عروق و اعصاب زیرپوستی، به آن‌ها هیچ‌گونه آسیبی نمی‌رساند. بنابراین با استفاده از این ابزار پزشک به راحتی می‌تواند در سطح وسیعی از زیر پوست قابلیت مانور دادن داشته باشد و کبودی و خون‌ریزی به همراه نخواهد داشت؛ اما توجه داشته باشید که استفاده از این ابزار به‌دلیل غیرنوک‌تیز بودن احتیاج به نیروی فیزیکی بیشتری برای آزاد کردن بافت فیبروز دارد. درواقع سابسیژن با کانولا روشی ساده و بی‌خطر بوده که باعث آزاد کردن بافت‌های سفت در زیر پوست توسط سوزن مخصوص می‌شود. این روش برای درمان جای جوش‌های عمیق بسیار مفید بوده و نتایج درمانی عالی را برای بیمار به‌همراه خواهد داشت. همچنین انجام سابسیژن بینی با میکرو کانالای بلانت خون‌ریزی و کبودی بسیار کمی داشته و مدت زمان استراحت بیمار بین 2 الی 3 روز است.

مراقبت ‌های بعد از انجام سابسیژن بینی

سابسیژن یک روش ساده با حداقل تهاجم ممکن و اقتصادی بوده که برای بهبود جای جوش، جای زخم و بخیه بسیار موثر است؛ اما توجه داشته باشید که بعد از انجام این روش درمانی لازم است مراقبت‌های لازم را پیگیری کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود. در ادامه به مراقبت‌های بعد از سابسیژن بینی اشاره خواهیم کرد.
تا دو روز پس‌ از انجام سابسیژن لازم است که بیمار از فعالیت‌های بدنی شدید خودداری کند.
◽ تا 24 الی 48 ساعت پس‌ از انجام سابسیژن احساس درد در ناحیه درمان طبیعی بوده و شما باید از مقداری یخ استفاده کنید تا خطر خون‌ریزی کاهش پیدا کند. البته از تماس مستقیم یخ با پوست خودداری نموده و از یک پارچه تمیز برای انجام این کار بهره بگیرید.
◽ قسمت‌های درمان شده را به‌هیچ‌عنوان با انگشت لمس نکنید؛ چراکه ممکن است منجر به عفونت شود. تنها زمانی می‌توانید ناحیه موردنظر را لمس کنید که می‌خواهید نواحی موردنظر را با مواد شوینده تجویزی بشویید.
◽ توصیه می‌شود پس از انجام سابسیژن تحت تابش نور مستقیم خورشید قرار نگیرید؛ چراکه قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون محافظت می‌تواند مانع از بهبودی شما شود.

سخن پایانی

امروزه عمل‌های زیبایی متنوعی برای جوانسازی پوست و بهبود سلامت آن وجود دارد که یکی از پرطرفدارترین آن‌ها سابسیژن است. به‌دلیل بهره‌مندی این تکنیک از مزایا فراوان، سابسیژن را می‌توان یکی از بهترین عمل‌های جراحی زیبایی دانست. درحقیقت سابسیژن یک روش سرپایی ایمن و موثر بوده که برای کاهش اسکار آکنه و زخم بخیه استفاده می‌شود. فراموش نکنید که برای دریافت بهترین نتیجه باید به مجموعه‌ای مراجعه کنید که از پزشکان ماهر و باتجربه‌ای برخوردار باشند. اگر تصمیم به انجام سابسیژن بینی گرفتید، برای دستیابی به بهترین نتیجه توصیه می‌کنیم از خدمات تخصصی و حرفه‌ای کلینیک دکتر محمدحسین کره ای استفاده کنید. همچنین برای رزرو نوبت و آدرس کلینیک می‌توانید از اطلاعات زیر استفاده کنید.