Dr. MH KOREI

حجم دهی باسن

حجم دهی باسن که گلوتئال نیز نامیده می شود، در سال های اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده است. رایج ترین انواع جراحی های مربوط به باسن شامل لیفت باسن، ایمپلنت و افزایش با پیوند چربی است. با وجود محبوبیت آنها، جراحی های کاشت باسن بدون خطر نیستند.
برای دانستن در مورد مزایا و عوارض جانبی احتمالی و همچنین زمان بهبودی، با ما همراه باشید.

بزرگ کردن باسن چیست؟

بزرگ کردن باسن که به آن بزرگ کردن گلوتئال نیز می گویند، باسنی گردتر، سفت تر و جوان تر ایجاد می کند. روش های بزرگ کردن باسن می توانند پوست شل و افتاده را از بین ببرند یا سطح صاف تر را بزرگتر کنند. در برخی موارد، جراح پلاستیک شما ممکن است تکنیک های جراحی را ترکیب کند تا نتایج مورد نظر شما را به دست آورد. پزشک جهت بزرگ کردن باسن ممکن است از روش‌های انتقال چربی، کاشت یا لیفتینگ برای کمک به شکل‌دهی و خوش فرم ساختن باسن استفاده نماید.

انواع روش های بزرگ کردن باسن چیست؟

تکنیک های حجم دهی باسن شامل موارد زیر است:

کاشت باسن:

جراح پلاستیک شما کاشت های سیلیکونی را به باسن شما وارد می کند تا شکل کامل تری ایجاد کند.

لیفت باسن برزیلی (BBL):

جراح پلاستیک شما چربی را از یک قسمت بدن شما خارج می کند (لیپوساکشن) و برای حجم بیشتر به باسن شما تزریق می کند.

لیفت باسن:

جراح پلاستیک شما پوست اضافی را برمی دارد تا باسن شما را بلند کند تا ظاهری صاف تر و لطیف تر داشته باشید.

تکنیک مناسب برای شما بر اساس موارد زیر تعیین می شود:

◽ اندازه و شکل باسن
◽ مقدار چربی بدن شما که برای استفاده از طریق لیپوساکشن در دسترس است
◽ اهداف و سطح فعالیت شما
◽ کیفیت و خاصیت ارتجاعی پوست و همچنین میزان پوست اضافی

چه کسی کاندیدای خوبی برای حجیم کردن باسن می باشند؟

هر جراحی بزرگ کردن باسن از تکنیک متفاوتی استفاده می کند. بنابراین، شما ممکن است واجد شرایط یک روش باشید، اما نه برای دیگری. با جراح پلاستیک خود در مورد بهترین گزینه بزرگ کردن باسن برای شما صحبت کنید. به طور کلی می توان گفت، شما کاندیدای خوبی برای بزرگ کردن باسن هستید اگر:

◽ سالم هستید و بیماری مزمنی مانند دیابت که در بهبود زخم اختلال ایجاد کند نداشته باشید.
◽ سیگار نمی کشید.
◽ در مورد نتایج خود انتظارات واقع بینانه دارید.

چه کسانی برای بزرگ کردن باسن مناسب نیستند؟

افرادی که کاندیدای مناسبی برای بزرگ کردن باسن نیستند، معمولاً در وضعیت سلامتی ضعیفی هستند یا نمی‌توانند چند هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنند. اهداف و آناتومی شما نیز نوع جراحی بزرگ کردن باسن را تعیین می کند. به عنوان مثال، فردی با فریم لاغر و باریک ممکن است کاندیدای BBL نباشد. و کسی که وزن ناپایدار دارد نباید از این تکنیک استفاده نماید.

آماده سازی قبل از عمل:

جراح پلاستیک شما دستورالعمل هایی را در مورد نحوه بهترین آمادگی برای جراحی به شما می دهد، که شما باید آن ها را به درستی انجام دهید:
◽ حداقل شش هفته قبل از جراحی سیگار نکشید.
◽ مصرف داروهایی که باعث افزایش خونریزی می شوند، مانند آسپرین، NSAID ها و مکمل های گیاهی را زیر نظر پزشک خود قطع نمایید.
◽ به وزن ثابت و دلخواه خود برسید.

در طول حجم دهی باسن چه اتفاقی می افتد؟

در هر سه روش جراحی بزرگ کردن باسن، ممکن است بیهوشی عمومی دریافت کنید. اکثر بیماران تمام مدت بیهوش هستند و هیچ دردی احساس نمی کنند. جراح شما همچنین ممکن است برای جلوگیری از عفونت به شما آنتی بیوتیک بدهد. جراحی بزرگ کردن باسن ممکن است دو ساعت یا بیشتر طول بکشد. هر جراحی بزرگ کردن باسن شامل یک تکنیک متفاوت است:

کاشت باسن: جراح شما یک برش در بالا یا پایین باسن شما ایجاد می کند، سپس ایمپلنت ها را داخل یا زیر عضله شما قرار می دهد.

BBL: جراح پلاستیک شما چربی های ناخواسته را با لیپوساکشن از یک یا چند قسمت از بدن شما مانند شکم یا پهلو شما خارج می کند. سپس، آن چربی را پس از خالص ساطی، به نواحی باسن، زیر پوست شما تزریق می کنند.

لیفت باسن: برای بالا کشیدن پوست اضافی، جراح پلاستیک شما برشی در قسمت پایین کمر یا باسن یا زیر گونه های باسن شما ایجاد می کند. سپس جراح شما برش را با بخیه یا تکنیک دیگری می بندد.

بعد از جراحی باسن چه اتفاقی می افتد؟

پس از جراحی بزرگ کردن باسن، ممکن است نیاز باشد:
◽ 24 تا 48 ساعت برای دوش گرفتن صبر کنید.
◽ روی بالش بنشینید و روی شکم بخوابید.
◽ برخی ممکن است از درن های جراحی استفاده کنند.
◽ لباس های فشرده بپوشید.
◽ همچنین ممکن است لازم باشد مصرف داروهایی چون آنتی بیوتیک، ضددرد، جلوگیری از لخته شدن خون، نرم کننده مدفوع را شروع کنید (یا ادامه دهید).

فواید بزرگ کردن باسن چیست؟

حجم دهی باسن ظاهر باسن شما را تغییر می دهد و شکلی گردتر و جوان تر و زیباتر ایجاد می کند. هر روش مزایای متفاوتی دارد. مثلا: کاشت باسن راهی طولانی مدت برای ایجاد باسنی خوش فرم تر برای افرادی است که چربی کافی در بدن خود برای BBL ندارند. BBL چربی های ناخواسته را از سایر قسمت های بدن شما حذف می کند و ظاهر و احساس طبیعی دارد. لیفت باسن به طور دائم پوست شل اضافی را که ورزش نمی تواند سفت کند و سطحی صاف تر و کمتر چین و چروک ایجاد کند، از بین می برد.

عوارض یا خطرات حجیم کردن باسن چیست؟

خطرات بزرگ کردن باسن بسته به نوع جراحی و سایر عوامل از خفیف تا شدید متغیر است.
کار با یک جراح پلاستیک با تجربه و دارای گواهی بورد می تواند خطرات را کاهش دهد. با این حال، با هر نوع بزرگ کردن باسن، عوارضی ممکن است رخ دهد، از جمله:
◽ تجمع مایع (سروم) یا خون در زیر پوست شما (هماتوم).
◽ درد مزمن
◽ مرگ بافت چربی (نکروز چربی).
◽ شکافتن برش ها
◽ از دست دادن دائمی حس
◽ لخته های خون کشنده یا لخته های چربی که می توانند به قلب و ریه های شما بروند.
◽ جای زخم دائمی
◽ عفونت شدید
◽ ظاهر نامطلوب

زمان بهبودی برای بزرگ کردن باسن چقدر است؟

بزرگ کردن باسن معمولا دوره بهبودی طولانی دارد. ممکن است تا چند هفته نتوانید بخوابید یا مستقیماً روی باسن خود بنشینید. به طور معمول چند ماه تا یک سال طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابد. ممکن است لازم باشد چندین هفته تا یک ماه قبل از بازگشت به کار صبر کنید. همچنین ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا بتوانید ورزش کنید یا فعالیت های سنگین دیگری انجام دهید.

چه زمانی باید پس از جراحی حجیم کردن باسن باید به پزشک مراجعه کنید؟

با جراح پلاستیک خود در مورد علائمی که نشان می دهد نیاز به کمک فوری پزشکی دارید صحبت کنید. به طور معمول، اگر نشانه های زیر را تجربه کردید، باید با جراح خود تماس بگیرید:
◽ درد قفسه سینه
◽ خون ریزی بیش از حد
◽ درد شدید
◽ تب
◽ تورم شدید
◽ تنگی نفس (تنگی نفس)

حرف آخر:

جراحی بزرگ کردن باسن بسته به روش، تکنیک های مختلفی چون کاشت باسن، لیفت باسن برزیلی با تزریق چربی و لیفت باسن را شامل می شود. به طور کلی، بزرگ کردن باسن باعث افزایش حجم می شود یا افتادگی اضافی پوست را از بین می برد تا باسنی جوان تر و سفت تر داشته باشید. هر جراحی بزرگ کردن باسن با خطراتی همراه است و به بهبودی طولانی نیاز دارد. در مورد گزینه های خود با یک جراح پلاستیک با تجربه و آموزش دیده صحبت کنید.