Dr. MH KOREI

نکات تکمیلی تزریق چربی به صورت

پوست انسان به طور طبیعی با افزایش سن کشسانی و الاستیسیته (elasticity) را از دست می‌دهد و این امر موجب افتادگی، چین و چروک و خطوط عمیق یا نیمه عمیق در صورت می‌شود. این مسئله به کاهش زیبایی پوست و به‌طبع کاهش اعتماد به نفس افراد منجر می‌شود و از این رو به سراغ روش‌های مختلف جوان‌سازی پوست می‌روند. شیوه‌های فراوانی برای انجام این کار وجود دارد که تزریق چربی به صورت را می‌توان به عنوان یکی از رایج‌ترین آن‌ها معرفی کرد. این روش جوان‌سازی و از بین بردن چین و چروک‌های صورت مانند هر روش دیگری شامل مراحل تزریق چربی صورت، مزایا، معایب، عوارض و ماندگاری خاصی است که باید پیش از شروع درمان نسبت به آن‌ها مطلع بود.
به این ترتیب کلیه این موارد و هر آنچه در مورد تزریق چربی صورت باید بدانیم را در ادامه شرح داده‌ایم.

مراحل تزریق چربی صورت

تزریق چربی به صورت یا حتی قسمت‌های دیگر بدن نظیر سینه و باسن در چند مرحله انجام می‌شود. به طور خلاصه برای انجام این کار در ابتدا پزشک باید چربی لازم را از قسمت دیگر بدن برداشت کرده و سپس در محل یا ناحیه مورد نظر تزریق کند. در اکثر کلینیک‌ها و مراکز مراحل تزریق چربی صورت به این ترتیب است: در مرحله اول مشاوره و معاینه متقاضی تزریق چربی مهمترین عامل به حساب می‌آید. در این مرحله پزشک متخصص باید از قسمت دیگری از بدن که چربی زیادی دارد، چربی لازم را خارج کند. این کار توسط تجهیزات پزشکی و به طور تخصصی با ساکشن (Suction) انجام خواهد شد. در اغلب موارد چربی مورد نیاز از ران، پهلو یا شکم برداشته می‌شود و این برداشت به میزان بسیار کمی خواهد بود. در مرحله سوم یا مرحله خالص‌سازی پزشک متخصص باید چربی خارج شده را آماده تزریق کند. به عبارتی باید با کمک دستگاه سانتریفیوژ (Centrifuge) به خارج کردن چربی‌های اضافی و خون موجود در آن‌ها بپردازد. تکنسین یا متخصص در مرحله آخر یا مرحله جای‌گذاری چربی را در نواحی مورد نظر به صورت تزریق خواهد کرد. به طور معمول پزشکان این مورد از مراحل تزریق چربی صورت را با بی‌حسی موضعی انجام می‌دهند. با این حال برای بعضی از موارد خاص نظیر افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی هستند، از بیهوشی هم استفاده می‌کنند.

ویژگی های تزریق چربی

اگرچه تزریق چربی صورت می‌تواند نسبت به بعضی از روش‌های دیگر نظیر تزریق ژل پیچیدگی کمتری داشته باشد، با این حال نسبت به روش‌هایی نظیر جراحی ایمن‌تر و مطمئن‌تر است. از این رو افراد بسیاری متقاضی انجام آن هستند و می‌خواهند نسبت به ویژگی‌های تزریق چربی به صورت پیش از تصمیم‌گیری نهایی اطلاع داشته باشند. این ویژگی‌ها شامل مزایا، معایب و عوارض تزریق چربی هستند.

مزایا

◽ از بین بردن خطوط و چین و چروک‌ها با تزریق چربی صورت به افزایش اعتماد به نفس منتهی می‌شود.
◽ رفع افتادگی و خطوط موجب جوان‌سازی چهره فرد خواهد شد.
◽ مواد مورد استفاده طبیعی هستند و از بدن خود متقاضی استخراج شده‌اند.
◽ این روش جوان‌سازی ماندگاری بالایی دارد.
◽ امکان تزریق مجدد برای متقاضیان فراهم شده است.
◽ نتایج آن در اغلب موارد پس از چند روز قابل مشاهده بود.
◽ به دلیل طبیعی بودن مواد مورد استفاده احتمال ایجاد حساسیت و آلرژی به حداقل ممکن می‌رسد.
◽ اکثر متقاضیان به بیهوشی نیازی نخواهند داشت.
◽ تزریق ژل و تزریق چربی صورت به یکدست شدن و شفاف شدن آن منتهی می‌شوند.

معایب

◽ ماندگاری تزریق چربی صورت دائمی نخواهد بود.
◽ به استخراج چربی از قسمت‌های دیگر بدن نیاز دارد.
◽ این شیوه نسبت به تزریق ژل به مدت زمان بیشتری برای انجام کار نیاز خواهد داشت.
◽ تزریق چربی در مقایسه با تزریق ژل در کلینیک زیبایی نو به نو تعرفه بیشتری دارد.
◽ بسیاری از افراد در هنگام انجام مرحله استخراج چربی از مراحل تزریق چربی صورت دچار استرس می‌شوند.

تزریق چربی به صورت چقدر ماندگاری دارد؟

مجموعاً اگرچه ماندگاری تزریق چربی صورت نسبت به ماندگاری تزریق ژل تا حدودی طولانی‌تر است، نمی‌توان گفت تزریق چربی ماندگاری همیشگی دارد. اکثر افرادی که تزریق چربی را انجام می‌دهند، تا حدود ۶ الی ۱ سال دوام و ماندگاری آن را تجربه خواهند کرد. البته با رعایت نکات بهداشتی، توصیه‌های پزشک و یک رژیم غذایی سالم می‌توان میزان ماندگاری هر گونه فیلر از جمله چربی را افزایش داد. به این ترتیب می‌تواند برای بعضی از اشخاص حتی تا ۳ الی ۵ سال ماندگاری داشته باشد. همچنین به طور معمول حدود ۳۰ درصد از مواد و چربی تزریق شده جذب پوست و صورت خواهد شد. در نهایت ۷۰ درصد باقی مانده به همان صورت که چربی‌های طبیعی بدن از بین می‌روند و به اصطلاح آب می‌شوند، از بین خواهند رفت.

چند روز بعد از تزریق چربی صورت طبیعی میشود؟

از آنجایی که تزریق هر گونه فیلر یا حجم دهنده و پرکننده از جمله تزریق چربی صورت اکثراً توسط سوزن‌های مخصوص انجام می‌شود، در روزهای اولیه تورم، کبودی و قرمزی به وجود می‌آید. در نتیجه بسیاری از افراد درباره ظاهر چهره خود ابراز نگرانی می‌کنند. در این راستا باید اشاره کرد که این عوامل کاملاً طبیعی هستند. به طور معمول هفته اول پس از دریافت خدمات نسبتاً تورم زیادی در صورت وجود دارد. هفته دوم هم همچنان به دلیل مقداری کبودی و تورم نتایج اصلی را نمی‌توان مشاهده کرد. در نتیجه تزریق چربی به صورت در حدود هفته سوم طبیعی می‌شود و در این هنگام فرد می‌تواند نتیجه اصلی را مشاهده کند.

آیا تزریق چربی به صورت خطرناک است؟

اگر تزریق چربی صورت یا سایر خدمات زیبایی مشابه نظیر تزریق بوتاکس و تزریق ژل تحت نظر پزشک و در مراکز تخصصی انجام شوند، خطر و ریسک بسیار کمی در خصوص آن‌ها وجود دارد. همچنین با انجام مراقبت‌ها و رعایت نکات بهداشتی می‌توان احتمال ایجاد عوارض بعد از تزریق نظیر عفونت و زخم را کاهش داد. نهایتاً باید در نظر داشت که این روش نسبت به سایر روش‌ها به دلیل برداشت چربی از بدن می‌تواند موجب زخم یا چین و چروک در محل برداشت شود و گاهی ریسک و خطر بیشتری را به دنبال دارد.